İçeriğe geç

BAŞININ OKŞANMASINI BEKLEYEN BİR KİRPİ GİBİ…

                   Bazı insanların hayatınızda olup olmaması bir şey değiştirmez aslında. Onlar yokken de varlıklarını sürdürmeye devam ederler. Hep hayallerinizdedir; hep yanınızda, hep içinizdedir.  “İnsanın hayatında hayalini kurabileceği biri olması da güzeldir”, diyerek avutursunuz kendinizi. Pollyanna’nın büyümüş hali gibisinizdir, bilmezsiniz…

Böyle zamanlarda bu dünyadan soyutlanıp kendi dünyanıza geçersiniz.

Orada sizi kimse rahatsız etmez.

Orada sizi kimse yargılamaz, utandırmaz.

Orada sizi kimse bilmez.

Orada ne geçmiş vardır, ne gelecek.

Orada sadece ikiniz varsınızdır.

Ve orada yaşsız, zamansız, aşık bir kişisinizdir…

Her şey O’ndan önce ve O’ndan sonradır. Bir Milattır O.  Başka bir hayat, başka bir zamandır. Öncesi olsa da sonrası yoktur. Zira sonsuza dek içinizde yaşayacağını bilirsiniz. Bir hayal olduğunu bilseniz de, başının okşanmasını bekleyen bir kirpi yalnızlığıyla beklemeye devam edersiniz.

Ve bilirsiniz ki, sevmek tek kişilik bir olaydır!

Onu siz hayallerinizle besleyip büyütmüşsünüzdür.

“Aşk yalnızdır, âşık yalnızdır. Başkasının arzusunu arzulayan arzu yalnızdır… Herkes kendi duygusunda, acısında, sevgisinde, arzusunda yalnızdır ve aşk tek kişiliktir. Âşık mutsuz insandır. Mutsuzluğunun nedeni, elde etse bile sevgiliye asla ulaşamama duygusundandır. Foucault, ‘İnsan sevişirken bile yalnızdır’ der. Fakat bu yalnızlık bile büyük bir hazla yaşanır. Bir anlamda acıdaki hazdır aşk.” *

Sevmiş olmanın sıcaklığı hiç eksilmez içinizden. Biriktirdiğiniz anıları yalnızlığınızın üzerine serpiştirdiğinizde kalabalıklaşırsınız birden.

Hiç olmadığınız kadar kalabalık ve mutlu.

Ama dudaklarınızın kenarında biriken o hüznü engellemeniz bir türlü mümkün olmaz.  Bir de yalnızlığınızdan, kendinizden, kimsesizliğinizden kaçıp hâlâ ona sığınıyor olmak da başka türlü bir hüzündür ki, hiç anlatılmaz… Sadece duyumsarsınız.

Ve bilirsiniz ki, o hüznün içindeki hazzı yüreğinde hissetmektir, sevmek…

Gerisi hikâyedir zaten…

*Yılmaz Odabaşı

Melek Koç

The following two tabs change content below.

Misafir Yazar

Latest posts by Misafir Yazar (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up