İçeriğe geç

Kadın ve ŞİİR

 

 

1b4594d4a7ec5e95b75dc484e8231d54

Dünya üzerinde kaç şiir yazılmışsa kadına dair, o kadar farklı kadın vardır. Her şair kendi kadınını yazmıştır şiir diye. Ve kadın şiir olup ölümsüzleşirken, şiir kadın olup güzelleşmiştir.

Şiir ve kadın denildiğinde ilk akla gelen elbette Attila İlhan’dır. O’nun yağmur giysili kadınları gerçek değil birer umutturlar:

“Ne kadınlar sevdim zaten yoktular / Yağmur giyerlerdi sonbaharla bir / Azıcık okşasam sanki çocuktular / Bıraksam korkudan gözleri sislenir/ Ne kadınlar sevdim zaten yoktular / Böyle sevmek görülmemiştir.

Orhan Veli’nin İstanbul’a, denize ve kadına tutkusu bilinir. Bilinir de en çok hangisine tutkundur o bilinmez ! Siz bakmayın onun, “El konuşur sevişirmiş bana ne?” dediğine. Kadının yeri onun şiirinde de gönlünde de bambaşkadır. Bu yüzden de arkasından” Dedikodu” hiç eksik olmaz. Ama o, “Geç bunları anam babam, geç” diyerek duymamazlıktan gelir:

“Kim söylemiş beni / Süheyla’ya vurulmuşum diye? / Kim görmüş ama kim / Eleni’yi öptüğümü / Yüksekkaldırımda güpegündüz? / Melahat’i almışım da sonra / Alemdar’a gitmişim öyle mi? (…) Ya o Mualla’yı sandala atıp / Ruhumda Hicranın’ı söyletme hikayesi?”

Aslında bunları inkar etse de vesikalı yarinin yerini kimse tutamaz:

“Alnımdaki bıcak yarası / Senin yüzünden. / Tabakam senin yadigarın / ‘İki elin kanda olsa gel’ diyor / Telgrafın / Nasıl unuturum seni ben / Vesikalı yarim.”

Cemal Süreya için kadın baştan sona aşktır. “Her saç telinin içinde ayrı bir kalp çarpar.”

“Sen yüzüne sürgün olduğum kadın / Kardeşim olan gözlerini unutamadım / Çocuğum olan alnını, sevgilim olan ağzını / Dostum olan ellerini unutamadım. / Karım olan karnını, önlerini / Orospum olan yanlarını ve arkalarını / İşte bütün bunlarını, bunlarını, bunlarını / Nasıl unuturum, hiç unutamadım.” (…)

İnsanın sevdikleri en çok mapushanede düşer aklına.

“Yokluğun cehennemin öteki adıdır / Üşüyorum, kapama gözlerini” derken Ahmed Arif, sevdiği kadınınHasretinden Prangalar Eskitmiştir.

Görüş günlerinde beklenen sevgili geldiğinde baharı da yanında getirir sanki.

“Hoş geldin,kadınım benim, hoş geldin / Ayağını bastın odama / Kırk yıllık beton çayır çimen şimdi./ Güldün / Güller açtı penceremin demirlerinde / Ağladın / Avuçlarıma döküldü inciler /Gönlüm gibi zengin / Hürriyet gibi aydınlık oldu odam. / Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin.” *

Karanlık ve yıldızlı, mutsuz ve gamlı, aç ve nazlıdır Dağlarca’nın Madımak Toplayan Kadınlar’ı. Tanpınar’da ise akşamlar kadar büyülü ve sıcaktırlar.

Bazen, pembe dudaklı, beyaz elli, Türkiye gibi aydınlık ve güzeldirler. Bazen, saçları kadifeli ipek bir kadına dönüşürler.

Şiirin içindeki kadın bitmez. Ama biz Ümit Yaşar’la bitirelim isterseniz, hem de en güzel aşk şiirlerinin şairinden kadınlar için yazılmış en güzel şiirle. Elbette hepimiz biliyoruz, ama ben bilmeyenler için yazmak istiyorum:

” Ben güzel gözlü kadınları severim / Bir de küçük ayaklıları, uzun boyunluları / Hem nasıl severim, öyle severim işte./ Terler avuçları kesilir solukları”

“Ben mahsun kadınları severim / Yavru ceylanca kadınları, ürkekçe / Hem nasıl severim, öyle severim işte / Bilemezsiniz, ne güzeldir öpüştükçe”

“Ben akıllı kadınları severim / Düşünen, az konuşan, çok bilen / Her yerde, her zaman nazı çekilen”

“Hem nasıl severim, öyle severim işte / İçimde büyük sonsuz ateşler yanmalı / Ölümüm bile o kadının elinden olmalı.

*Nazım Hikmet

 

Melek KOÇ

The following two tabs change content below.

Melek Koç

Görüyor muyuz sahiden, yoksa yürüyüp gidiyor muyuz? Günlük telaşın içinde hangimiz etrafındaki güzelliklerin farkına varıyor? Hep bir yerlere yetişmek, çalışmak, üretmek, kazanmak... daha iyi bir yaşam için sürekli çaba göstermek! Sonra? Ertelenen bir yaşam,yorgun bir beden ve sayılı günler... Ve de "Elde var hüzün!" Özetle, Behramoğlu'nun dediği gibi, "Hayatınızda AŞK yoksa, pek bir şey yok demektir..."

Latest posts by Melek Koç (see all)

11 Yorumlar »

 1. 0

  Kadınları şiirsel bir biçimde dile getirmişsiniz. Yazınızı beğeniyle okudum.
  Bahçede hanımeli
  estirir gönümüzde
  çiçekli bahar yeli
  gönlümüzde gül açar
  değerse hanım eli

Bir Cevap Yazın

Scroll Up