İçeriğe geç

30 Ağustos

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramı olan Zafer Bayramı, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Ulu Önder Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için kutlanan bayramdır.

30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Ulu Önder Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taaruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Taarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla bilinen Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için olarak adlandırıldı. Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve yurttaşlar, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, ülkemizde resmî tatildir.

ANKARA: 30 Ağustos Zafer Bayramı, Ankara’da üç ayrı programla kutlanacak. İlk program sabah saat 10.00’da Anıtkabir’de gerçekleştirilecek. Devlet erkânı, Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesini ziyaret edip saygı duruşunda bulunacak. Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kutlamaları kabul edecek. Bugün saat 13.00’te ise TBMM’den İlk Meclis’e kadar yürüyüş gerçekleştirilecek. Yürüyüşe, çok sayıda kurumun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve yurttaşların katılması bekleniyor. Türk Yıldızları da saat 16.00’da Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü üzerinde gösteri uçuşu yapacak.

Saray’da resepsiyon

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resepsiyon verecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki resepsiyona şehit aileleri ile yaşamöyküleriyle fark yaratan bazı yurttaşlar davet edildi. Resepsiyona Trabzon’da teröristlerin açtığı ateşte şehit olan Eren Bülbül’ün ailesinin de davet edildiği öğrenildi.

İSTANBUL: İlk tören sabah saat 09.00’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na gerçekleştirilecek. Saat 11.00’da Vatan Caddesi’nde düzenlenecek resmi törenin ardından akşam ise saat 19.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde resepsiyon gerçekleştirilecek.

Belediyeler kutluyor

CHP’li belediyeler de etkinlikle düzenleyecek. Bakırköy Belediyesi tarafından “Bakırköy Atatürk ve Zafer Kahramanları ile Buluşuyor” isimli etkinlik düzenlenecek. Saat 14.00’te Bakırköy Turyol İskelesi önünden kalkacak olan 100 tekne dolusu Bakırköylü, Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne gidecek.

Maltepe Belediyesi saat 20.00’de fener alayı gerçekleştirecek. Belediye önünde başlayacak yürüyüşün ardındah ünlü sanatçı Onur Akın’ın konser verecek.

Beşiktaş Belediyesi de ilk etkinliğini Klasik Otomobilciler Derneği ile birlikte düzenleyecek. Etkinlik kapsamında Saat 11.00’de klasik otomobiller Maltepe’den hareket ederek Kadıköy üzerinden Dolmabahçe’ye gelecek ve burada mini bir gösteri yapılacak. Akşam saat 19.00’da Beşiktaşlı yurttaşlarında katılımıyla Balmumcu Kavşağı Mercure Otel önünden fener alayı yürüyüşü başlayacak.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından saat 18.00’de Yaşam Vadisi 1. Etap’ta bulunan Çanakkale rölyefi önünden Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’na yürüyüş düzenlenecek. 21.00’de Şebnem Ferah konser verecek.

İZMİR: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayacak. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, makamında kutlamaları kabul edecek. Kutlamalara saat 10.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda geçit töreni ile devam edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu da saat 17.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda konser verecek.

ANTALYA: Antalya’da saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak resmi törenler geçit töreni ile devam edecek. Törenlerde şiirler okunacak, halkoyunları gösterileri yapılacak.

MERSİN: Resmi törenler saat 09.00’da Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacak. MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Zafer Haftası dolayısıyla düzenlediği şenlikler, Kıraç konseriyle sona erecek. CHP’li Mezitli Belediyesi, saat 19.30’da fener alayı düzenleyecek. Kutlamalar Nilüfer konseriyle devam edecek.

ADANA: İlk tören 08.00’da Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Geçit töreni ise Uğur Mumcu Meydanı’nda 09.00’da gerçekleşecek. CHP’liler ise Uğur Mumcu Meydanı’ndaki geçit törenine de katılacak. CHP’li Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen, “Büyük Zafer Konseri” adlı etkinlikte Edip Akbayram konser verecek.

BURSA: Resmi kutlamalar Atatürk anıtına saat 09.00’da çelenk sunumuyla başlayacak. Ardından Atatürk Caddesi’nde Atatürk Anıtı önünde geçit töreni, 19.30’da da Mudanya sahil yolunda Cumhuriyet Yürüyüşü yapılacak. Mudanya’da saat 21.00’de de Mütareke Meydanı’nda Zülfü Livaneli Korosu konser verecek.

ESKİŞEHİR: Törenler 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda saat 19.00’da Adalar Migros önünde buluşarak vilayet meydanına fenerler ile yürüyecekler.

RİZE: Rize’de kutlamalar saat 09.25’te Valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacak ve saat 11.00’de İsmail kahraman Kültür Merkezi’nde açılacak olan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle devam edecek.

TRABZON: Resmi törenler saat 09.30’da Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ile başlanacak. CHP, saat 11.00’de Uzun Sokak Palet Pastanesi önünden başlayıp Atatürk Alanı’nda sona erecek bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Sadi Peker

 

The following two tabs change content below.

Gündem

Latest posts by Gündem (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up