İçeriğe geç

Nadia’ya Sözüm Var

Zana on dört, Nadıa on beş yaşlarında İngiltere’de mutlu bir yaşantı sürerlerken , babaları tarafından Yemen’e tatile diye götürülüp, bir daha geri dönmemelerini konu alıyor. Dönmek için harcadıkları çabaları da… Gerici babaları onların Avrupa’nın medeni yaşantısından uzak tutup,kendi törelerine göre yetişmelerini istiyordu.

Şanslı olan Zana annesinin yardımı ile ,oğlu Marcos’u geride bırakmak şartı ile İngiltere’ye geri dönmüştü. Fakat Nadıa onun kadar şanslı değildi.

Zana kardeşinin orda kalmasını istemiyordu onu kurtarmak için her türlü yolu denemeye hazırdı…

İlk başta “Sold” adlı kitap yazdı. Bu kitap Avrupada büyük ilgi görmüş, buda onun cesaretini arttırmıştı. Daha sonra bir Fransız kanalının yardımı ile Yemen’de Nadia’yı görmek için 10 kişilik bir grup kurulmuş, fakat sadece onun yüzünü görmeye yetmişti.

Daha bir çok yöntemleri denedi; özellikle konsolosluklardan yardım istedi fakat hiçbir faydasını görememişti.

Daha sonra, çaresizlikten ‘kurtarıcı grubu’ diye adlandıran hırsızlara, güvenmek zorunda kalmıştı. Bu güven tam 180000 paund’a- patlamıştı.

Nadıa adına yürüyüşler , yardım kuruluşları , internet adresleri, v.b gibi bir çok sivil örgütlenmeler kurulmuş.Bütün bu uğraşlara rağmen Nadıa kurtarılamamıştı. Nadıa’nın da altı çocuğu olmuştu.Herseferinde çocuklarını bırakıp geriye dönmeye gönlüde razı olmamıştı.

Filiz Eker

The following two tabs change content below.

Misafir Yazar

Latest posts by Misafir Yazar (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up