İçeriğe geç

Hayvan Sevgisi

Bizim bitişik apartmanda oturan aynı zamanda komşumuz da olan bir hanım efendiyi bu sabah Meclisin Eğemenlik Parkında gördüm. Bu park aynı zamanda bakılamayıp sokağa terk edilmiş, sahipsiz kalmış. Sevgiden yoksun, zararsız ev köpeklerinin barındığı bir yer.

Benim anlatmak istediğim bu değil, o kadının köpeklere olan sevgisi hiç değil, asıl olan köpeklerin ona olan sevgisidir.

Evden atılan sahipsiz kalmış bu evcil köpekleri öyle bir seviyor. Öyle bir seviyor ki, o sevgi selini görüp, o ortamı yaşamayana bu sevgi rüzgarını anlatmak imkansız.

Ama ben yine de dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım. Komşumuz olan o kadın, onların başını tek tek okşayıp seviyor. Hepsiyle ayrı ayrı ilgilenip hallerini soruyor. Ayrı ayrı onlara yüreğinde ısıttığı kanın ısısını veriyor. Damarlarında dolaşan kanın teninde oluşturduğu şefkat ve merhamet duygusunu elleriyle, ruhunun güzelliğini de gözleriyle onlara teker teker verdiğini dıştan onları seyreden her insan görebilir.

Bu sevgi seli hayvanları öyle bir etkileyip, büyülemiş ki, kadın ateş olup yansa, hepsi bu ateşte yanacaklarını bilseler yine de onu sevmekten asla geri durmayacaklar. Adeta kadının etrafında sevgi pervanesi oluşturmuşlar dönüp duruyorlar. Onu sevmekten başka hiç bir şey umurlarında değil.

Arada bir parka yakın yoldan bir araba gececek olsa, sevdikleri bu kadını kıskanıp korumak için hepsi birden arabaya saldırıyorlar. Bu saldırı araba kadından uzaklaşıncaya kadar devam ediyor.

Köpeklerin kadına olan yakınlıklarını, sevgilerini, sadakatlerini, gözlerindeki o sevgiyi, o sevgiye, şefkate, merhamete olan susamışlığı görmeniz gerekir.

O kadının onların hepsinini karnını doyurması imkansız. Ama onlara hasret kaldıkları sevgiyi öyle bir vermiş, öyle bir vermiş ki, hepsinin hayatta kalıp yaşamalarını sağlayacak olan bu sevgi ruhlarını doyurmuş.

Köpeklerin karınlarının aç olmasına rağman hepside kendilerine verilen bu sevgiyle açlığa meydan okuyup ölüm korkusunu yenmişler.

Bizlere örnek olabilecek şekilde sevgiyle acımasız bir hayvan eziyetine karşı, yaşam savaşı veriyorlar.

Cahit Karaç

The following two tabs change content below.

Misafir Yazar

Latest posts by Misafir Yazar (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up