İçeriğe geç

EKONOMİK MÜZİK

d0b88e686164145cb74ab4af3e75d9b3--art-of-music-music-love Müzik ruhun gıdasıdır sözünü hepimiz ezberledik sanırsam. Fakat ne zamandan beri genetiği değiştirilmiş gıdalarla besleniyoruz? Ekonominin kalbi ne zamandır müzik piyasasında atıyor?

 Müziğin içeriği değişti. Sözler kısa ve tekrar eden kelimelere düştü, elektrikten sudan yapacağımız tasarrufu kelimeden yapmaya başladık. Ses, görselliğin ardından geliyor artık. Bazı şarkıları sırf videosu güzel olduğu için dinlemiyor muyuz? Görsellikse ne kadar ilgi çekici hale getirilmişse bahsi geçen şarkı, müzik listelerinde başı çekiyor. Bu haklı bir başarı mı? Sanırım hiçbirimiz bunu sorgulayabilecek kadar söz hakkına sahip değiliz.

 Hayatımıza marketler girdiğinden beri hayatın en azından temel ihtiyaçlarını elde etmek kolaylaştı. Ürüne ulaşmak kolaylaştı, sahip olmak dolayısıyla kaybetmek kolaylaştı. Mesela mutlu olmak da o kadar kolaylaştı ki insanlar mutlu olduğu anların farkına bile varamıyor. Konunun çok dışına çıkmadan, müziğe ulaşmak da kolaylaştı. Şarkıyı, alınan bir plaktan ya da kasetten dinlemekle Youtube’a tıklamak arasındaki müziksel haz farkını karşılaştırmak zaman kaybı olacak diye düşünüyorum. İnsanlar modern olmak uğruna değerlerini kaybettiler. En azından modern bari olabilseydik…   plak_pazarı

 Fakat müzikteki bu yozlaşmaya rağmen ‘hayır benim bir kulak zevkim var, müziğin benim için bir anlamı var’ diyen bir kitle de hala yaşam sürmekte. Bin bir çeşit insanız sonuçta, top 10 listesindeki şarkıları görüp de bunları kim dinliyor böyle diyemiyor insan. Saygı duymak lazım, aramızdan uzun süre önce ayrılan insanlığa; onu iyi hatırlamak lazım.

 “Peki ne yapmalıyız, elimizden ne gelir ki? “ diyorsak , şu iki kulağı kaliteli müziği ayırt edebilmek için biraz kullanalım. Pop’ülarite kurbanı olup o şarkıyı herkes dinliyormuş ben de dinleyeyimcilerden olmayalım. Müzik demek bir yerde karakter demektir. Müzik ruhumuzu da twitter ve instagramda diğer değerlerimizi kaybettiğimiz gibi sosyal medyalaştırarak kaybetmeyelim.

 Ve gelin son bir soru soralım kendimize; 80’ler 90’lar hatta 2000’ler derken elimizde 2010’lar dediğimiz bir müzik kültürümüz kalacak mı?

Aslı TEKİN

The following two tabs change content below.

Aslı Tekin

Latest posts by Aslı Tekin (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up