İçeriğe geç

Siyah ve Beyaz

Tüm renkleri barındıran ve ışıl ışıl akan bir renk ‘beyaz’. Tüm renkleri yutan karanlıklar prensi bir renk ‘siyah’. Beyaz siyahtan kaçarken siyah beyaza karışamayacağını karışırsa  artık siyah olmayacağını içindeki herşeyi ortaya vereceğini bilir. Ama uzak kalamazlar birbirlerinden, kimi yerde çatışır ve korkarlar sonsuz birlikteliklerinden. Siyah ve beyazı güzel yapan birbirlerine karışmadan aslında karışamadan yanyana yaşamaları ve birbirlerinin en güzel yanlarını göstermeleridir. Tıpkı gerçek sevgililer gibi.

Karanlığını kaybeden bir siyah, beyazı parlatamaz. Temizliğini kaybeden bir beyaz, siyahı kutsayamaz. Siyah ve beyazın birlikteliği  bana her zaman gerçek aşkı hatırlatır. Çünkü birbirinden farklıdırlar aslında ama yapboz misali tamamlarlar güzelliklerini. Bazen anlaşamazlar ama kimse onlar kadar güzel tamamlamaz birbirlerini. Siyah bazen yeşili alır yanına, yeşil güzeldir 2-3 gün ama beyaz gibi olmadığını fark eder siyah sonra. Beyaz kırmızıyı alır yanına görüntü güzeldir ama siyahın derinliği yoktur kırmızının tutkusunda. Döner dolaşır yanyana gelir zamansız aşıklar. Diğer renkler aslında kaçış ve saklanıştır ikisi içinde kendilerini kandırırlar. Gerçek aşkı bulan insanlarda basit ve geçici heyecanlara saklanıp kaçmazlar mı aşktan? Bahanelerle kirletmeye çalışmazlar mı beyazları? Yalanlarla soldurmazlar mı siyahları? Bu nafile bir çabadır. Siyahla beyazın bağlılığı ne kadar yücedir ki en özgür iki renkken asla ihanet edemezler aşklarına. Arkadaşları olur renklerce ama sevgilileri olmaz sadakatli ve asil aşıkların. Beyazın olgunluğu siyahın fevriliğini, siyahın cesareti beyazın temkinli hareketlerini dengeler daima. Tüm aşklar siyah ve beyaz gibi olsaydı eğer ilişkiler özgürlük ve huzur olmaz mıydı? Huzur ki en çok ihtiyacımız olan şey bu zamanda daha ötesi hep hevesler ve geçici hırslar tıpkı kırmızı ve yeşil gibi.

Siyahlar beyazlarını, beyazlar karanlıklarını bulur ve mutlu olur umarım. Zıt renkler zannedilen siyah ve beyazın aşkı kırmızıdan çok daha derin temsil ettiğine inanmak çok daha gerçek değil mi sizce de?

Senanur  Çiftçi

The following two tabs change content below.

Misafir Yazar

Latest posts by Misafir Yazar (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up