İçeriğe geç

Yeni Baslayanlar Icin Marx

Marx’ın emek, ücretler, işsizlik, fabrikalar, makineler ve metalar; para, fiyatlar ve değer; sömürü, işçi sınıfının insana yakışır bir yaşam sürmesi, özgürlük ve iktidar mücadelesi hakkında yazmış olduğu Kapital artık her yaştan insanın derin bir ekonomi alt yapısına sahip olmadan anlayabileceği bir kitaba dönüştü.
Yazar David Smith ve çizer Phil Evans bu kitabın okunmasının önünde duran psikolojik engelleri son derece başarılı bir biçimde yıkıyorlar. David Smith yalın bir dil kullanarak, konuya çok hâkim olmanın verdiği avantajla Kapitalin dilini basitleştirirken Kapitalin anlaşılması zor bir kitap olduğu efsanesini de yerle bir ediyor.
Marx’ın temel kavramlarını bayağılığa düşmeden, beceriyle basitleştiren kitap, bunu yaparken mizahı elden bırakmıyor ve Marx’ın bu büyük eserinin bugün de son derece geçerli ve canlı olduğu gerçeğini adeta çizgi roman tadında okuyucuya sunuyor.

Kapital, Marx’ın emek, ücretler, işsizlik, fabrikalar, makineler ve metalar; para, fiyatlar ve değer; sömürü, kapitalistler ile işçiler arasındaki uzlaşmaz çelişki; işçi sınıfının insan onuruna yakışır bir yaşam, özgürlük ve iktidar mücadelesi hakkında yazmış olduğu başyapıtıdır.
Dünya kapitalist sisteminin büyük bir kriz içinde debelenmekte olduğu bugünlerde 15 ile 115 yaş arasındaki herkesin okuması gereken bir kitap.

Hikmet Çetin

The following two tabs change content below.

Gündem

Latest posts by Gündem (see all)

2 Yorumlar »

  1. 0

    “Das Kapital’i okumak mı?” diye başlayan önsözüyle güzel bir kitaptı. Fikirlerine katılmasam da düşüncelerini anlamak için faydalanılası bir eser.

Bir Cevap Yazın

Scroll Up