İçeriğe geç

Rainer Maria Rilke – Genç Bir Şaire Mektuplar

Edebiyat yolculuğumuza Rainer Maria Rilke’ye ait “Genç Bir Şaire Mektuplar” eseriyle devam ediyoruz. Kitapla ilgili düşüncelerime geçmeden önce yazarla ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Yazarı tanımanın eseri anlamak için gerekli olduğuna inananlardanım.

Rainer Maria Rilke 1875 yılında o dönemde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na ait olan Prag şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babasının, kendisinden önce dünyaya gelmiş ablasının ölümünü kaldıramayarak boşanmaları üzerine Rilke annesi ile birlikte Viyana’da yaşamaya başladı. Kaybettiği kızının travması ile annesi fransızcada René anlamına gelen “Yenidendoğum” inancıyla Rilke’yi bir kız çocuğu gibi giyindirmeye başladı. Bu olay Rilke üzerinde maalesef kötü etkiler bıraktı ve yetişkinliğinde insanlarla iletişim kurarken çekinmesine sebep oldu. Rilke gibi şair ruhlu ve hassas bir çocuğu daha sonra zorla askeri okula gönderdiler. Kendisinin şiirlerinde hep bahsettiği o sürekli gelen “hastalığın” temellerinin burada atıldığı söylenir.

“Genç Bir Şaire Mektuplar” isimli eseri Franz Xaver Kappus’a yazdığı 10 mektuptan oluşuyor. Bu mektuplarda yazarın şiire ve edebiyata dair görüşlerini ve şiirler yazan Kappus’a verdiği öğütleri bulacaksınız. Rilke bu mektuplarında da şiirlerinde de sıklıkla yalnızlık temasını işliyor.

“Sizinle insanlar arasında bir yakınlık kurulamıyor mu, nesnelere yakın olmayı deneyin! Nesneler sizi terk etmeyecektir.”

Kendi hayat hikayesinden de öğrenmiş olduğumuz üzere insan iletişimiyle ilgili problemleri onu hayatı boyunca hep yalnızlığa sürüklemiştir. Bu sürüklenişin etkilerini de eserlerinde görmek mümkün. İleriki yaşantısında bu yalnızlığın onun benliğinin bir parçası haline dönüştüğünü görüyoruz.

Tüm mektuplar boyunca hissettiğiniz bir diğer şey ise Rilke’nin mütevaziliğidir. Her seferinde bir eleştirmen değil yalnızca bir şair olduğunu vurgular ve Kappus’a şiirlerinin değerini anlayabilmek için başkalarının görüşlerine ihtiyaç duymaması gerektiğini söyler.

“Size hiç kimse öğüt vermez, hiç kimse bir yardımda bulu­namaz.Yalnız bir tek yol vardır: İçinize dönün. Size yaz diyen nedeni araştırın. Kökleri, yüreğinizin en derinliklerinde dal budak salıyor mu, buna bakın.”

“Genç Bir Şaire Mektuplar” kitabının hem Rilke’nin dönemini anlatmasıyla hem de yeni nesil edebiyat severlerin yolculuklarına bir ışık tutmasıyla çok değerli bir yapıt olduğunu düşünüyorum. Hepinize mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Irem Hölzl

The following two tabs change content below.

Irem Hölzl

Latest posts by Irem Hölzl (see all)

1 Yorum »

Bir Cevap Yazın

Scroll Up