İçeriğe geç

MELEK mi OLALIM!?

MELEKMİ OLALIM?

 

Halkarasında “melek”  ya da “melek gibi adam”denildiği zaman etliye sütlüye karışmayan, suya sabuna dokunmayan kişianlaşılır. Böyleleri gördükleri aksak eksik yanları, kötülükleri, çirkinliklerigörmezlikten gelirler. Herkesle iyi geçinirler, kimseyi rahatsız etmezler,eleştirmezler. Bir blog yazarı “Şimdi Melek Olma Zamanı” diye bir başlık atmış.Bu başlığı yadırgadım. Çünkü meleklere “kelek” gözüyle bakılıyor günümüzde,sırtına vurup ağzından lokmasını alıyorlar bu tür kişilerin.

Şeytanolmaya gerek yok ama meleklik de iyi bir şey değil yani. Yapılan kötülüklereses çıkarmazsak, zalimlere karşı koymazsak onlara kalır meydan. Melek gibi olanadamlardan, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyen insanlardan yüz buluncaastar isterler, toplumu rahatsız ederler güzellik, iyilik düşmanları;bulundukları yöreye korku salarlar, çevremizi kirletirler, hayatımızı allakbullak ederler…

“Susma,sustukça sıra sana gelecek” sözü boşuna değil. Sustukça çoğalır zulümler,sustukça artar anarşi ve terör, yalan talan. Ona buna çatan, huzursuzlukçıkaran bir tip olun demiyoruz. “Kendi kendinize söylenmeyi bırakın, sesinizbiraz gür çıksın, haksızlıklara dur demesini bilin” diyoruz. İş işten geçtiktensonra hak aramaya kalkarsanız ya hak meşgul çıkar ya da atı alan Üsküdar’ıgeçer, eliniz böğrünüzde kalakalırsınız.

Melek dedimde aklıma geldi. Çocuk annesine meleğin ne olduğunu sormuş. Anne de, “ Çok iyi,çok güzel olur melek, kanatları vardır, uçar” demiş.

Çocukdudak bükmüş, “Bizim hizmetçinin kanatları yok ama” diye konuşmuş.

Anneşaşırmış:

“Onu danereden çıkardın? Hizmetçimizin adı melek değil ki” demiş.

“Peki,öyleyse babam ona niçin meleğim diyor?”

Anne birşey diyememiş. Bir süre sonra hizmetçi ortalarda gözükmeyince çocuk meraketmiş, hizmetçinin nerede olduğunu sormuş.

Anneanlamlı bir gülüşle, “Uçtu evladım” demiş.

“İyi amaonun kanatları yoktu, nasıl uçtu?”

“Benuçurdum çocuğum, demiş anne. Ona öyle bir kanat taktım ki, hemen evinde aldısoluğu!”                                        **       **

Adamın biriuçağa binmek istemiş, bir ses, “Sakın uçağa binme, düşecek” demiş. Adam bu sesidinlemiş, uçağa binmemiş. Uçak düşmüş. Adam bir yere gitmek istemiş ama gene oses, “Sakın oraya gitme. Olay çıkacak” demiş. Adam gitmemiş. Olay çıkmış, üçkişi ölmüş. Adam bir sokaktan geçerken ses bir daha konuşmuş, “Dur, yürüme,balkonda saksı düşecek” demiş. Adam durmuş. Balkondan saksı düşmüş, adamkurtulmuş. Adam merakla, “Sen de kimsin?” diye sormuş. Ses, “Ben senin iyilikmeleğinim. Başına gelecek felaketlerden kurtulmanı sağlarım” demiş. Adamkızmış, “Mademki öyle, ben evlenirken nerelerdeydin?” diye bağırmış.

****

Öbürdünyada, baş melek, dünyada yaşarken kötülük yapmamış, iyi insanlara bireranahtar veriyor, “Bu anahtar falanca cennet köşkünün anahtarı. Al bunu, açkapıyı, gir içeri. Orası senindir artık” diyormuş. Sıra işveli cilveli, güzelbir kıza gelmiş. Melek ona değişik bir anahtar verince kız şaşırmış, “Bu hangiköşkün anahtarı? “ diye sormuş.

“Bu anahtarcennet köşklerinin değil, benim evimin anahtarı yavrucuğum” demiş melek, çapkınbir gülüşle.

( Gençkızlar, her gördüğünüz iyi görünüşlü, temiz yüzlü, tatlı dilli erkeği meleksanmayın. Mutluluğun anahtarına kavuşayım derken papazı bulursunuz!)

****

Gene öbürdünyada, sorgu meleği önüne getirilen kişileri sorguya çekiyor, aldığıyanıtlara göre kimini cennete, kimini de cehenneme yolluyormuş. Sıra bir adamagelmiş. Melek ona dünyada ne yaptığını, nasıl yaşadığını sormuş.

“Kendihalimde yaşadım. Kimseyle kötü olmadım, işim gücümle uğraştım, ticaret yaptım,para kazandım” demiş adam.

Meleksorulara başlamış:

“Sevdinsevildin, âşık oldun mu?”

“Hayırefendim. Böyle gönül meseleleriyle kendimi üzmedim. Boş şeyler bunlar.”

“Sanat veedebiyatla uğraştın mı, bilimle ilgilendin mi?”

“Böylekarın doyurmayan şeylere dönüp bakmadım.”

“Kitapokudun mu?”

“İştenokumaya fırsat bulamadım ki.”

“Zevk veeğlenceyle aran nasıldı?”

“Günaha girmemekiçin onlara da yaklaşmadım. Yani melek gibiydim sağlığımda.”

Sorgumeleği kafasını sallamış ve adamlarına:

“Çabuk birkanat getirin bu adama!” diye bağırmış.

Adamsevinmiş:

“Melek mi oluyorum?” diye sormuş.

Melek gülmüş:

“Hayır,demiş. Kaz oluyorsun, kaz!”

***

Ya böyleişte! Melek olayım derken kaz olmak da var işin ucunda…

Onun için,melek olmayı, melek olmaya çalışmayı bırakalım da, insan olalım, insan!

Şimdi melekdeğil insan olma zamanı. Bu şeref yeter de artar bize.

 

Erhan Tığlı

 

The following two tabs change content below.

erhantigli2014

Şair ve yazarım. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. On ödül aldım, 21 kitabım çıktı. Adıma, öz geçmişime ve eserlerime antolojilerde, şair yazar sözlüklerinde, edebiyat ansiklopedilerinde yer verilmiştir.

Latest posts by erhantigli2014 (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up