İçeriğe geç

‘Half The Sky’ (Gökyüzünün Yarısı)

Eski bir Çin atasözüne göre gökyüzünün yarısı kadınlarındır. Yani kadın ile erkek eşittir. Yani feminizm bir gerekliliktir. Çoğu insanın inandığının aksine feminizm ezme ve ezilme ilişkisi olan ataerkil düzene karşı mücadele eder. Dolayısıyla da bu düzene dahil olan her şeye karşıdır. Feminist olmanın yalnız yaşamak, erkeklerden nefret etmek gibi koşulları yoktur. Çünkü feminizm, yalnızca bir adalet arayışıdır. Yine de yaşadığımız coğrafyada bazı insanlık dışı hayatlara şahit olmamak da bir şans. olarak kabul  olmasının yanı sıra umutsuzluğa sürükleyen bir tarafı da var, bu da eski Çin atasözünün 2017’a kadar hâlâ gerçekleştirilemeyecek olması.

New York Times’ın yazarları Nicholas Kristof ve Sheryl WuDunn’un yazdığı ve tüm dünyada kadına uygulanan şiddeti konu alan ‘Half The Sky’ (Gökyüzünün Yarısı) adlı kitaptan , Geleceğe umutla bakmak güzel ve olması gereken bir olguyu bizlerde yükseltiyor.

0000000379335-1“Yıllardır kadına ve çocuğa karşı şiddete karşı mücadele ediyorum. Sorunu bu kitap kadar etkili bir şekilde anlatan ve insanı harekete geçiren başka bir şey okumadım. Bu kitabı okuyunca vicdanınız duyduğunuz çığlıklara sessiz kalmanıza izin vermeyecek. Okuyan herkes çözümün bir parçası olacak, bazıları harekete de geçecek.” Vuslat Doğan Sabancı  diyor. Gerçekten de Çin’den Ruanda’ya, Bangladeş’ten Nijerya’ya, Pakistan’dan Güney Afrika’ya, Somali’den Kongo’ya dünyanın acılarla dolu ülkelerinden bizzat topladıkları belgeler ve kişisel tanıklıklarla derledikleri kadın hikayeleri bu kitapta acı bir dille anlatılıyor.

Duyguları ellerinden alınan buna rağmen, yılmayıp hayatlarını, kaderlerini değiştirmeyi başaran kadınların hikayelerini anlatan bu kitabın ön sözünü, “Kız kardeşlik” başlığıyla Elif şafak yazmış. Ve diyor ki.

“Konuşmakla ya da yazmakla geçmiyor acılar, unutulmuyor yaşanan travmalar. Ama konuşamamanın, yazamamanın, kimselere anlatamamanın bedeli çok ağır. Elinizdeki bu kitap işte bu tarifsiz yükü hafifletmekte. Bir nebze belki ya da bir katre.”  Türkiye baskısında Emel Armutçu’nun kaleme aldığı aile içi şiddet öyküleri de yer alıyor.

Kitap gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara yardım kuruluşları aracılığı ile ulaşıldığında çok basit gözüken bir yardımın(okul kıyafeti alınması, ücretsiz yemek dağıtımı, aile planlaması gibi) toplumsal etkilerinin ne kadar büyük olabileceğini örnekleri ile anlatıyor. Kadınların dünyanın her yerinde yaşam koşullarının ne kadar zorlu olduğunu görüyorsunuz. Herkesin çevresine yardımcı olabileceği bir konu vardır.

“Eğer hep dünyayı değiştirip değiştirmeyeceğinizi merak ettiyseniz, bu kitabı okuyun.” Fred Zakaria

 

Kadın Gazetesi Gülüşün Dünyası

http://kadngazetesi2016.wordpress.com

 

The following two tabs change content below.

gülüş

Atatürk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fak.Mezunu Kadın Çalışmaları Alanında çalışmalar

Latest posts by gülüş (see all)

2 Yorumlar »

Bir Cevap Yazın

Scroll Up