İçeriğe geç

ÇUKUR

Karanlığın da bir sesi olmalıydı..Belki bağırmalıydı tüm geçmişler için, içine; belki de susmalıydı.Oysa böyle uçlarda gezinmeden her işin bir orta yolunu bulsa, fena mı olurdu?
Bazen, bazı insanlara nedensiz bir sempati duyarım, uzaktan. Tanışmamış ve tanışmayacak olduğum bu insanların hareketleri, oturup kalkmaları hoşuma gider.(Çekmecedeki bir kitap daha fazla ne konuşabilir ki benimle?) Gitmek isterim, fakat insan şu koca dünyada nereye gitse ait hissedemiyor. Aidiyetin de bir ihtiyaç olduğunu, son güneş batarken öğrendim.

images (1)
İnsan yalnızlığıyla barışık olunca ona kızamıyor. Durakta beklerken yaşlı kadınlar geliyor yanıma; dertlerini,telaşlarını, kızgınlıklarını anlatıp gidiyorlar. Bir tek benim için kalkmıyor otobüsler, gidemiyorum.Kalsam, ne sığabiliyorum ne de yetebiliyorum. Ne diyorduk yalnızlığıyla barışınca insan, yakınamıyor insanlardan. Karanlığa söyleyeceği kelimeleri de olmuyor. O kadar çok susuyoruz ki karanlıkla, karşı karşıya; eşyalar konuşmaya başlıyor. Köşedeki buzdolabı arada bir gürültüyle sallanıyor, rüzgar dolap kapaklarını gıcırdatıyor.. İnanın sinekler bile gelmiyor. Sular akıyor, yolunu buluyor; ben kayboluyorum, karanlıkta..
Görmek de değil ki mesele insan neye baktığını bilmedikten sonra.. Dev bir çukurdan çıkmaya çalışan hamam böceği gibiyim. Sonunda çukuru sevip geri döneceğim.
Aslı TEKİN

The following two tabs change content below.

Aslı Tekin

Latest posts by Aslı Tekin (see all)

8 Yorumlar »

 1. 0

  Sizinkisi çözülemeyen bir bulmaca yalnızlığı,
  İçi dolu kutucukların etrafında bir başınıza ve olağanca boşluklarlıyla.. Bir gün sorunuzun çözümlenmesini ümit ediyorum. Zevkle okudum, tebrik ederim.

 2. 0

  Dönüşler hep ona’dır derken burada kastedilen,insanın hep kendine,en nihayetinde özüne dönmesi olabilir.Yazınız çok başarılı ve çok güzeldi umarım devamı gelir.

  • 0

   Anlatımda sembolizm üzerinden ilerlemenin de böyle hoş bir yanı var işte, semboller(istersek kelimeler diyelim) her insan için ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu sebeple neden yazıya sizin ifade ettiğiniz şekilde bakmayalım ki, tabiki olabilir. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Scroll Up