İçeriğe geç

Hangisi Deli?!

Halil, patronundan zam isteyecekti. Odasına girmeden önce dua etti, üstünü başını düzeltti, ceketinin düğmelerini ilikledi. Tam kapıyı çalacakken patronun gür sesi duyuldu:

“Çık ulan dışarı! Hadi erkeksen çık karşıma, saklanma öyle. Kon da gösterivereyim sana dünyanın kaç bucak olduğunu. Bir yakalarsan ezeceğim ayağımın altında.”

Halil’in dizlerinin bağı çözüldü. Bugün ne olursa olsan, patronda zam isteyeceğine söz vermemiş, yemin etmemiş olsaydı arkasına bakmadan oradan kaçacaktı.

Bir ara susan patron gene öfkeyle bağırdı:

“Seni sinsi herif seni! Maksadın beni sinirlendirip çileden çıkarmak mı? Çektiğim yeter be! Hele elime bir geçireyim, kolunu kanadını kıracağım namussuzum!”

“Tam da zamanını seçmişim ha!” diye söylendi Halil. “Patron bugün çok sinirli; zam istediğimi duyunca zıvanadan çıkar herhalde. Ama olsun, katlanacağım. Günlerdir bu işin peşindeyim. Kapısına kadar geldim nasıl olsa. Ölmek var dönmek yok artık.”

“Bağırdığı kişi amma da yapışkanmış ha!” diye düşündü. “Bunca hakarete, tehdide karşı dışarı çıkmıyor, meydanı terk etmiyor. Aferin! Böyle olmalı işte! Dinsizin hakkından imansız gelirmiş. Ne derse desin, aldırmayacağım, hep alttan alacağım. Gerekirse yalvarıp yakaracak, eteklerine kapanacağım. El öpmekle dudak aşınmaz.”

Patronun sesi daha da yükselerek öfke açmaya devam etti:

“Defol karşımdan! Elimden bir kaza çıkacak sonra. Yeter artık, uğraştırma beni.”

Ses hırçınlaşınca Halil içeri girmeyi, olup bitenlere seyirci kalmamayı düşündü. Ama sonra vazgeçti. Olay mahkemeye aksederse mahkemelerde sürünmek vardı işin ucunda. Ne demiş atalarımız; vaktin çoksa şahit ol, paran çoksa kefil ol. Patron bizlere az mı işkence etti. Kendisi de çeksin de görsün hanyayı konyayı, aklı başına gelsin. Bakarsın adamı vurur, o kızgınlıkla, hızını alamayıp beni de vurmaya kalkar, arkamda görgü şahidi kalmasın diye…

Beklemekten sıkılıp patronu bu kadar kızdıran, öfkeden deliye döndüren kim diye kapının anahtar deliğinden içeriye baktı ama kimseyi göremedi. Gözlerini oğuşturdu, dikkatle bir daha baktı. Gene bir şey göremedi. Kendi kendine “Delirdi mi bu adam?” diye söylendi. Çoktandır üstünde acayip bir hal, bir anormallik vardı zaten. Şimdi zıvanadan çıktı herhalde.

“Gel bakayım gel! Gelsene, ne duruyorsun?”

Halil telaşla, “Eyvah! Benim içeriyi gözetlediğimi nereden anladı. Deli böyle şeyleri sezermiş. Ne yapmalı acaba? Yardan mı geçersin serden mi…” diye mırıldandı.

İçerden, “Gelsene, ne duruyorsun?” diye bir ses duyuldu, ardından pat diye bir gürültü çıktı. Halil neye uğradığını şaşırdı. “Eyvah! Sonunda adamı vurdu galiba” diyerek ne yaptığını bilemeden kapıyı hızla açtı, top gibi içeriye daldı. Ama gördüğü manzara karşısında afalladı. Patronu diz çökmüştü. Elinde de bir sinek ölüsü vardı. Zafer kazanmış bir komutan gibi gururla sineğe bakıyor, sevinçle gülümsüyordu. Gözü Halil’e ilişince şaşırdı:

“Sen ne arıyorsun burada, seni kim çağırdı, kapıyı vurmadan hangi cesaretle giriyorsun içeriye?” diye bağırdı, ağzından tükürükler saçtı.

Halil kekeleyerek, “Gel dediniz ya. Beni çağırdınız sandım. Şey diyecektim de…” diye konuştu, arkasını getiremedi, önüne baktı.

Patron elini masaya vurdu, “Seni çağıran falan yok. Aklını mı kaçırdın yoksa? Şu rezil sinekle uğraşıyorum deminden beri. Başka bir şey düşündüğüm yok. Bununla uğraştığım yetmemiş gibi bir de seninle mi uğraşacağım be! Salak gibi bakma yüzüme. Sersem herif! Çabuk çık dışarı. Gözüme görünme. Yoksa bu sinek gibi ezerim seni!” diye bağırdı.

Halil, İyi ama patron, ben buraya şey için gelmiştim. Zam isteyecektim” dedi ama patron lafını ağzına tıkadı. “İşten kovulmadığı şükret hayvan herif! Delinin zoruna bak be! Ben burada neyle uğraşıyorum, o bana ne söylüyor” diye homurdanarak sineği kovar gibi dışarı çıkmasını işaret etti, daha fazla konuşmasını önledi.

Halil bir of çekti ve süklüm püklüm dışı çıktı.

 

 

0_feea1_ab202c8c_orig.gif

The following two tabs change content below.

erhantigli2014

Şair ve yazarım. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. On ödül aldım, 21 kitabım çıktı. Adıma, öz geçmişime ve eserlerime antolojilerde, şair yazar sözlüklerinde, edebiyat ansiklopedilerinde yer verilmiştir.

Latest posts by erhantigli2014 (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up