İçeriğe geç

Sevginin Çağrısı

“Yaşam en yüce mutluluğu, sevildiğine ikna olmuş kişiye sunar; kendisi olduğu için sevilmiş – hatta diyebiliriz ki, kendisine rağmen sevilmiş kişiye.” – Victor Hugo

Hayatı boyunca sorgulamaktan en keyif aldığı değerler kendininkiler olmuştur. Doğup büyüdüğü toprakların, onu yetiştiren ailesinin, zamanının büyük bir çoğunu birlikte geçirdiği arkadaşları arasında bir yerlerde kendine hep bir “ben” biçmişti. Ona herkes tarafından hep kendisi gibi olması gerektiği öğütlenirken bir gün kendini “Saat altıdan sonra dışarıda kalma yanlış görülür, toplumun kuralları var, uymazsan dışlanırsın.” gibi insanı baskı altında bırakan sözleri duyarken buldu. Aylar, yıllar geçiyordu. Bir genç kız öyle yapmaz, böyle yapardı. Yavaş yavaş insanların ahlaklı gördüğü şeylerin ona hiçbir şey ifade etmediğini fark etti. Dünyaya onların gözleriyle bakmaya çalıştıysa da gördükleri şeyi göremedi. Yine de o kadar alışmıştı ki bu düzende yaşamaya onlar gibi olması gerektiğine inandı.

Bir gün ruhu olmadığı bu şeye dönüşmeye çalışmaktan yoruldu. Olmak zorunda olduğu her şeyi bir kenara bıraktı ve dinlenmeye karar verdi. O esnada çevresindeki insanların onu “kendileri” gibi olmazsa sevmediklerini fark etmeye başladı ve bu onu o kadar mutsuz etti ki hiç kimseyi hayatında istemediğine karar verdi. Yalnızlığın verdiği bu güçle istemediği hiçbir şeyi yapmamaya söz verdi kendisine. İnsan kendisi gibi olamıyor ve başkalarının kurallarıyla yaşıyorsa gerçek sevgiyi bulabilir miydi?

Sevgi… O bir insanı sevdiğinde hatalarını, geçmişini umursamaz, tüm kalbiyle kucaklardı karşısındakini. Onun için sevgi, o insanı iyisiyle, kötüsüyle sevmek, ona koşulsuz değer vermek demekti. Hayatı boyunca kimseye sevgi gösterirken hiçbir çıkar düşünmemiş, yalnızca akışına bırakmıştı kendini duygularının. İşte sırf bu yüzden başka birinin de kendisini böyle sevebileceğine inandı. O günden sonra bir daha olmak istemediği biriymiş gibi davranmadı.

The following two tabs change content below.

Irem Hölzl

Latest posts by Irem Hölzl (see all)

1 Yorum »

Bir Cevap Yazın

Scroll Up