İçeriğe geç

UNUTMAK VE HATIRLAMAK

“Gitmek sadece bir eylemdir. Unutmak ise kocaman bir devrim.” Nazım Hikmet Ran

Unutmak meğer ne güzel bir kelime. Hatırlamak kadar önemli bazen. Bütün acıları, söylenen kötü sözleri, yaşanan vefasızlıkları, ruhunda derin yaralar açan o vefasız dostları… Kırıldığını, gücendiğini, yarım kalan sözleri, yarım kalan sevgileri… Ne varsa benliğine kederi dolduran, hepsini önce alıp, sonra da bir paket yapıp okyanusun derinliklerine bırakmak… Kalbinin, ruhunun en derin köşelerinde bile muhafaza etmemek. Sonsuzluğa kadar bir daha hiç hatırlamamak onları. Her üzen, parçalara bölen, yıkıp yok eden şeyi unutmak. Hiç düşünüp, onları gönlünün mahkemesinde yargılamamak. Sadece yaşandı ve bitti diyebilmek. Bunların hepsini unutmaya değer. Unutmak ne güzel bir hediye bazen.

Bir gülümseme ve teselli giydirmek yüzüne. Mutlu olmak için ne kadar çok sebep olduğunu düşünmek. Nefes alabildiğinin, yürüyüp, koştuğunun, sevdiklerinle bir arada olabildiğinin farkına varmak. Eğer unutmamak, her daim hatırlamak gerekse bir şeyleri, işte bunları unutmamak ve hatırlamak. Bir arkadaşının senin en yalnız zamanında aradığını, kasvetli günlerini aydınlattığını hatırlamak. Taa küçücük yaşlardan beri hayatından ne güzel insanların, dostların gelip geçtiğini, hatta ilkokulda en sevdiğin arkadaşını, sana verilen ilk hediyeyi, birlikte ilk kez bir simidi paylaştığın insanı, annenin sana geceleri anlattığı masalları, babanın omuzlarına oturtup gezdirdiğini, ninenin yaptığı terbiyeli şehriye çorbasını, doğum günlerini, yıl dönümlerini, verdiğin sözleri… bütün hoş anıları ve elzem şeyleri hatırlamak… Hatırlamak ve unutmamaksa eğer böyle güzellikleri aklından çıkarmamak. Ta dünyaya gelen ne kadar şanslı bir insan olduğunun farkına varmak.

Belki bazen çok zor unutmak, çok da acı veriyor. Ama bir yağmur damlası gibi toprağa düşüp sonsuzluğa karışacak olan bizler için unutmak, hatırlamamak tek çare oluyor bazen… 

The following two tabs change content below.

butterfly

Hayat okumak ve sevmekle anlam kazanır.

Latest posts by butterfly (see all)

2 Yorumlar »

Bir Cevap Yazın

Scroll Up