İçeriğe geç

Antivirüs Programları ve Kullanımı

 

Merhaba arkadaşlar,

Herkesin sorduğu ve genel bilgisayar kullanıcılarının belli başlı sorunlardan biri antivirüs kullanımı ve kullanılan antivirüs programlarının kişiyi ne kadar güvende tutacağıdır.

Konuya değinmeden önce bazı kavramları anlatıp öğrenelim.

Malware , Virüs , Spyware , Adware , Worm , Trojan

Virüs Nedir ?

Kullanılabilecek en yaygın ifadedir. Çokcaları bilgisayarlarına bir şey olduğunu düşündüğünde “Bilgisayarıma virüs mü girdi?” sorusunu yöneltir. Tabiki bir çoğunun bu soruyu yöneltmesinin sebepleri virüs bulaşan bilgisayarlarda görülen etkileri ve benzerlerini görmeleri ya da öyle zannetmeleridir.

Bilgisayar da virüs olup olmadığı , belirli incelemeler ve uzman incelemeleri ile tespit edilebilmektedir. Bilgisayarınız da virüs olup olmadığını tespit etmek için; internette bulunan bilmediğiniz ve/veya kaynağı belli olmayan program ve/veya araçları indirip virüs tespit etmeye çalışmayın. Gördüğünüz her bilgisayar uzmanı olduğunu idda eden ve/veya bilgisayarcı diye tabir edilen kişilere itibar etmeyiniz. Ancak bildiğiniz , tanıdığınız ya da tavsiye edilen uzmanlardan yardım alınız.

Çok farklı virüs çeşitleri vardır. Bilgisayarınız yavaşlatan, İşletim sisteminin açılmasını engelleyen, bilgisayarın belirli bölüm ve yönetim araçlarına erişimi engelleyebilen veya bu bölüm ve araçları durdurabilen, dosyaları bozan ve kullanılamaz hale getiren virüsler gibi bir çok farklı virüs çeşidi vardır. En çok dikkat etmemiz gereken nokta ise bize ait bilgi ve belgeleri başka noktalara iletecek ve/veya bize ait olmayan bilgi, belge ve dosyaları bilgisayarımıza yerleştirecek virüsler gibi.

Malware : Türkçe karşılığı “kötü niyetli” demektir. Sisteme sızmak , ele geçirmek ya da zarar vermek amacıyla kodlanmış yazılımlardır. Tüm virüs ifadelerini içinde barındırabilir ve/veya işlevsel olarak yer alabilir. (trojan,spyware,worm gibi .. )

Spyware : Kişisel verilerinizin aktarılmasını sağlayan kötü niyetli yazılımdır. Bunların bazıları bilgisayarınızdaki bazı servis ve araçların bilgilerini topladığı gibi. Aynı zamanda kredi kartı numarası vb. bilgileri ele geçirerek de maddi zararlara yol açabilirler. Bilgisayar donanımlarınızın (klavye,Mouse) tüm hareketlerini izleyebilirler.

Trojan : “Truva Atı” da diyebiliriz. Trojan , bilgisayarınıza yerleşmiş (yerleştirilmiş) bir yazılımdır. Bu yazılım belirli bilgileri toplayabilir ve komutlar çalıştırabilirler. Bu yazılım içeriye yerleşerek dışardan bağlantı alınmasını da sağlayabilir. Kötü niyetli kişi bilgisayara uzaktan bağlanabilir; bilgisayarınızı yerleşen trojanın sunduğu imkanlar doğrultusunda kullabilir ve/veya komutlar çalıştırabilirler. Hatta bilgisayarınızın yönetimini tamamen ele geçirebilirler. Aynı zamanda bilgisayarda çalışırken kendisi gizler. Bazıları kendilerini silinme olasılıklarını göz önünde tutarak kendilerini diskinizin farklı bölümlerine yedeklerler.

Adware : Kötü niyetli yazılımlar gibi zarar vermeye yönelik değildir. Daha az tehlikelidir. Bulaştığı sistemlerde istenmeyen reklamlar ve içerikler gösterir. Kullanıcıyı rahatsız edip işlemlerini etkileyebilir. Genellikle kurulum dosyalarının okunmadan kurulması ve crack için kullanılan uygulamalar gibi çeşitli yollarla bulaşabilir.

Worm :  Bir virüs türüdür. Kendini çoğaltabilir. İşletim sisteminde çalışan bir servise kendini entegre edebilir. Mail servisleriniz üzerinden kişi listelerinize ulaşabilirler ve yayılabilirler. Virüsten farklı olarak kullanıcının bir işlem yapması gerekmez. Gelen bir mail ekini açmanız ya da usb belleği bilgisayara bağlamanız yetebilmektedir.

Yukarıdaki tanımlamalardan sonra virüs ve virüs çeşitleri ile ilgili tanımlama ve örnekleri öğrendik. Şimdi asıl konumuz virüs programları ve kullanımlarıydı.

Virüs programları , bilgisayarlarımızı belirli bir süre ve direktif verdiğiniz doğrultuda tararlar. Aynı zamanda kendi içlerinde bir veritabanı vardır. Bu veritabanında bilinen virüsler ve bu virüslerin tanımlamaları ile ilgili bilgiler yer alır. Bu sayede bilgisayarınızdaki dosyalar ve belgeler kontrolden geçerek bilinen virüs içerikleri taranır. Zararlı ise karantinaya alınır ve bilgisayarınızdan kaldırılır. Bu amaçlarla bilgisayarınızda bir virüs programı olması faydalıdır.

Virüs programı kullanacaksanız, internetteki ücretsiz virüs programlarını kullanarak vakit kaybetmeyin. Ücretsiz virüs programları deneme süreleri haricinde bilgisayarınızı yorarlar başka bir işe yaramazlar. Eğer bir virüs programı satın alacaksanız dikkat etmeniz gerekenler ;

1-      Virüs programı ip ve port kontrolü yapmalıdır. Burada ip ve port kontrolü eğer bilgisayarınıza bir zararlı yazılım yerleşir ve bilgilerinizi çalmak isterse bu bilgileri uzak bir sunucuya göndermek isteyecektir. Eğer virüs  programınız ip ve port kontrolü yapıyorsa , zararlı bağlanmak istediğinde sizi uyaracaktır. Hatta bazıları bu bağlantıya siz izin vermeden müsade etmezler. Bu çok önemli bir özelliktir. Çünkü virüs kendini gizleyebilir , antivirüs programlarını atlatabilir ve bilgisayarınıza yerleşip bilgilerinizi çalabilir fakat bunları iletmek istediğinde bilginin çıkışı sağlanamayacaktır.

2-      Para verip bir program satın alacaksak eğer artık her anti virüs programında var ama online kontrol ve güncelleme sistemlerine dikkat etmeliyiz.

3-      Çalıştırmak istediğiniz dosyaların kaynak kontrolünü yapan ve diğer kullanıcıların kullandığı programlardan bir analiz çıkararak istatistikler sunmasıdır.

Belki daha fazla tavsiye edilebilecek hususlar bulanabilir. Benim için en önemli 3 tanesini sizinle paylaştım.

Bunların hiç birinden anlamam ve öğrenemem ya da dikkat edemem diyorsanız;

Bilgisayarınıza ücretsiz virüs programları yükleyerek yormayın. Güncel işletim sisteminizle gelen virüs programınızı (Windows defender) kullanabilirsiniz.

Bilmediğiniz kaynaklardan indirdiğiniz dosyalardan şüpheleniyorsanız tarama yapmadan açmayınız. Bilgisayarınızda bir problem olduğunda yukarıda belirtmiş olduğum gibi uzman kişilerden destek alarak hem sorunlarınızı halledebilirsiniz. Hem de oluşan sorunun daha da kötüye gitmesini engelleyebilirisiniz.

Güvenliğiniz tamamen size bağlıdır. Yaptığınız eylemlere dikkat etmenize bağlıdır. Burada dikkatte etseniz sizleri de atlatacak virüsler bulunabilir. Ama dikkatli olmanız sizi bir virüs programından dahi daha büyük seviye de koruyacaktır. Teşekkür ederim.

 

İyi günler & çalışmalar ..

Bekir Kökkuş

The following two tabs change content below.
- offensive security - researcher - insomnia - think , make and serve -

Latest posts by bekir kökkuş (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up