İçeriğe geç

İnsanın Doğa Sevgisi

İnsan doğası gereği doğayı,hayvanları ve bitkilerle iç içedir; bu yüzden onları bir şekilde sever. Bu yüzden birçok fotoğrafla karşılaşırız.İnsan,hayvan,bitki fotoğraflarıyla karşılaşırız.Birgün hayvan besleme hevesi hemen hemen herkeste vardır.İnsanların sadık dostları olan hayvanlar sayesinde kişi yalnızlığını unutur. Kediler nankörlükleriyle bilinir, köpekler sahiplerine sadık olmalarıyla, karıncalar ise çalışkanlıklarıyla bilinirler. Hepsinin ayrı bir özelliği vardır. Bu özellikler bazen insanları gücendirir veya özendirir. Çünkü onlar insanlardan daha hislidirler ve her türlü tehlikeye karşı duyarlıdırlar. İnsanın güven duygusunu coşturan bu canlılar, sevimli halleriyle, oyunlarıyla kendilerini sevdirmeyi başarıyorlar. Tabii ki de yılan da bir hayvan olmasına karşın sevilmesi pek tavsiye edilmez. Aksine yılan görünce hepimiz arkamıza bakmadan kaçarız. Bahsettiğim sevimli hayvanlari, evcil ve yılan gibi hayvan çeşitlerinden daha zararsız olanlar.

Bir kedi ki yemeklerini yediği ailesini kilometrelerce uzaklıktan buluyor. Koklaya koklaya aynı eve dönüyor. Bu da bize hayvanların çoğu insandan daha akıllı ve çoğu insandan daha çok insanlara değer verdiklerini gösteriyor. Kimileri sevmeyip eziyet etse de kimileri evini hayvanat bahçesine çeviriyor. Ülkemizde ve dünyada bunca değişik zihniyet ve bunca değişik ilgi olduğu sürece, hayvanların kimisinin şansı yaver gidecek, kimisi ise sokaklarda yemek aramak için dolanıp duracak.. Ama siz siz olun hayvanlara değer verin. Kapınızın önüne bir kaba biraz su koyun da bir köpek veya kedi gelip o sudan içtiğinde, bilerek veya bilmeyerek bir iyilik yapmış olun. Ne kaybedersiniz ki?…

Hayvanlara yapılan küçücük bir iyilik bizleri mutlu etmeye yetiyor. Siz siz olun koyun kapınıza bir kap suyu ki bir canlıya yardım etmiş olun. Bu hem içinizin ferahlamasını, hem de kalbinizin hayvan sevgisiyle dolmasını sağlayacaktır.

The following two tabs change content below.

Elif Gürbüz

Hayvansever,eczacı,bir İstanbul aşığı,elifgurbuzz1903@gmail.com

Latest posts by Elif Gürbüz (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up