İçeriğe geç

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji hayatın bir parçası olunca, hızlıca yaşamımıza giren PC lerin insan sağlığı üzerindeki zararları birçok çalışmanın konusu oldu. Bu sınıfa dahil edeceğimiz mobil telefonlarda aynı etkiye sebep olmakta. Şimdi ise dokunmatik ekranlı mobil cihazların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri birçok araştırma kurumu tarafından masaya konuldu.Kurumların araştırmalardan elde ettiği sonuçlar, neredeyse aynı.Olası etkiler,
1.Karpal Tüneli adı verilen bilekteki orta sinirlerin baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık. Ayrıca mobil cihaza farklı açılardan sürekli bakan kişilerin boyun ve bel kısmında da bir takım ağrılar görülebiliyor.
2.karakter ve resimlerin daha küçük göründüğü dokunmatik ekranlarda ise, göz sinirlerini bozucu veya kapasitesizliğe yol açıcı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bunun sonucunda göz ağrısı, gözde kızarma, bulanık veya çift görme gibi rahatsızlıklar yaşanabiliyor.
3.başparmağıyla dokunmatik ekran üzerinde uzun süreli metin mesajı yazan bir kişide “de Quervein” denilen tendon ağrıları oluşabiliyor. Klavye kaynaklı rahatsızlıklar kadar kesin bilgiler elde edilemese de bu bulgulardan çok az bir kesim şüphe ediyor.
Ölçüsüz teknoloji kullanımının, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği ve beyni tembelleştirdiği bir gerçek. Mesela aracımızla bir adrese gitmemiz gerekiyor, hemen navigasyon programını açıp kendimizi ona emanet ediyoruz. Halbuki gideceğimiz adresi kolaylıkla yön levhalarından ve sezgilerimizi kullanarak da bulabiliriz. Burada navigasyon sistemini kullanarak beynimizi yön ve adres bulma egzersizinden mahrum ediyoruz. Bir süre sonra ise gayet iyi bildiğimiz adreslere bile navigasyon kullanarak gitmeye çaba gösteriyoruz. Üstelik tam dikkatimiz yolda olmadığı için kaza yapma riski de yükselmektedir.

Giderek asosyalleşiyoruz

Akıllı telefonların en olumsuz yönlerinden biri de, sosyal bir varlık olan insanı, giderek asosyalleşme sürecine götürmesidir. Siz de birçok defa bir kenarda yalnız başına sürekli cep telefonuyla uğraşan etrafıyla ilgisiz insanlara tanık olmuşunuzdur. Hatta bir ortamda birlikte oturan arkadaşların, birbirleriyle sohbet yerine sürekli cep telefonları ile uğraştıklarını, oyun oynadıklarını ya da mesajlaştıklarını görmüşsünüzdür.

Maalesef insanımız, nerdeyse birer telefon ve mesaj bağımlısı durumuna gelmiş durumdadır. Sürekli olarak bir yerlere mesaj göndermek, her an telefona bakmak, evde, arabada, dost arkadaş meclislerinde hatta iş yerinde devamlı olarak cep telefonları ile meşgul olmak, sosyal medyayı günün belirli saatlerinde bilgisayardan takip etmek yerine cep telefonlarıyla izlemek adet haline geldi. Günümüz insanı artık bir ”mesaj bağımlısı” haline gelmiştir. Ölçülü kullanılmadığı sürece teknoloji, sizden çok şey çalar.
The following two tabs change content below.

Faruk Demir

Atatürk üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde öğrenci.

Latest posts by Faruk Demir (see all)

2 Yorumlar »

Bir Cevap Yazın

Scroll Up