İçeriğe geç

Man Adası #Gezi Rehberi

İrlanda Denizi’nin mavi sularında yer alan yemyeşil renkteki Man Adası, Britanya Krallığı’na bağlı özerk statüde bulunan bir ada. Yani Man Adası iç işlerinde bağımsız ama dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlı. II.Elizabeth bu adanın devlet başkanı, ”lort” olarak geçiyor. Halk onun için “Man’ın Efendisi” unvanını kullanıyor. Ada üzerinde 8. yüzyılda Vikingler yerleşip yaşamaya başlamış ve 1765’li yıllarda Birleşik Krallık’a bağlanmış.

Man Adası hakkında genel bir bilgi edindikten sonra şimdi adayı keşfe çıkmaya ne dersiniz? Ada yemyeşil alanları ile nam salmış bir yer. Kaleler yemyeşil çimler üzerine kurulmuş. Nereye bakarsanız bakın ya ağaç görüyorsunuz ya da çimen. Gelin Man Adası’nı yakından tanıyalım…

Düşük vergilere sahip olmasıyla tanınan bu küçük adada
değer artış kazancı vergisi, servet vergisi, damga vergisi ve veraset vergisi uygulanmamaktadır. Vergi cenneti olarak
ünlenen adanın uluslararası vergi standartları denetimi en son 2009’da yapılmıştır.Kurumlar vergisi her türden gelir için %0 ile %0.5 arasındadır.

DouglasDouglas-Lighthouse

Man Adası’nın başkenti olan Douglas, adanın en büyük şehri olma özelliği taşıyor. Başkentte gezebileceğiniz çeşitli yerler bulunuyor. Bunların başında Manx Müzesi geliyor. Bu müzenin içerisinde eskiden giyilen elbiseleri, çeşitli değerli taşları, eski eşyaları ve dondurulmuş hayvanları gibi farklı farklı şeyleri görebilirsiniz. Şehir limanına geçip adanın karşısında bulunan Refuge Kulesi’ni görebilirsiniz. Burası eskiden hapishane olarak kullanılıyormuş. Bu kuleyi de isterseniz gezebilirsiniz. Limana yakın bir kısmında görülecek diğer bir yer ise Douglas Deniz Feneri. 6 metre yüksekliğe sahip olan bu fener 1857 yılında hizmet vermeye başlamış.

Peel Kalesiman-island-peel-castle

Yeşil çimler üzerinde bulunan Peel Kalesi turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Adanın batısında bulunuyor. Manx Muzesi’ni gezdip tarih hakkında bilgi aldıktan sonra bu kaleye gelmek daha iyi olabilir. Böylece gezip gördüğünüz yerleri müzede gördüğünüz eski kalıntılarla bağdaştırabilirsiniz. Peel Kalesi ayrı küçük bir ada üzerine kurulu gibi duruyor. Bu küçük adaya geçiş yolu olarak kullanılan yerde plaj bulunuyor. Büyük bir plaj olmasa da İrlanda Denizi’ne girmek isteyenler için güzel bir yer.

The Great Laxey Wheel

The-Great-Laxey-Wheel

The Great Laxey Wheel, dereler üzerinde bulunan su değirmenleri ile biliniyor. Bu değirmenleri 1854 yılında madenlerden suyu pompalamak için yapmışlar. Burada yapacağınız tur ile Laxey madencilerinin hikayelerini dinleyebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için £ 8,00 ve çocuklar için ise £ 4,00 olarak belirlenmiş. Alanda bulunan derenin kenarında belediye bandosu Paskalya Törenleri için marşlar çalıyor. Burada İskoç müziğinin ayrılmaz parçası gaydayı dinleme fırsatınız olacak.

Man Adası’nda heyecan verici bir yarış


-Nasıl Gidilir-
5 adet vapur iskelesinin bulunduğu adaya deniz yoluyla ulaşabileceğiniz gibi yerel havayolu şirketlerini kullanarak
uçakla da ulaşabilirsiniz. Adadan hareket eden vapurlar Douglas – Heysham, Liverpool, Belfast ve Dublin’e seferler
gerçekleştirmektedirler.
-iklimi-
Yazlar serin ve rüzgârlı, kışlar uzun, çok soğuk, yağışlı, son derece rüzgârlı ve kısmen bulutludur. Yıl boyunca sıcaklık
genellikle 4 ° C ila 18 ° C arasında değişir ve nadiren – 15 ° C’nin altındadır veya 20 ° C’nin üzerindedir.
-mutfağı-
Her ne kadar küçük bir ada olsa da pek çok lezzeti içinde barındırmaktadır Man Adası. Quennies ve Loaghtan lamb buraya
gelen turistlerin mutlaka tattığı iki lezzetli yöresel yemektir. İngiltere’ye özgü olan fish and chips’i burada da
tadabilirsiniz.
-önemli günler-
1 Ocak: Yeni Yıl
Mart/Nisan: Good Friday (Günü her yıl değişir)
Mart/Nisan: Easter Monday ( Good Friday’dan sonraki pazartesi)
Mayıs: Bank Holiday. (Mayısın ilk pazartesi)
Mayıs: Spring Bank Holiday (Mayısın son pazartesi)
Ağustos: Summer Bank Holiday (Ağustosun son pazartesi kutlanır)
25 Aralık: Noel
26 Aralık: Boxing Day
-Yönetimi-
Man Adası 1866 yılında özerklik kazandı ve demokrasisini geliştirdi.Tynwald adlı meclis 979 yılından beri toplanıyor,
Parlamento ve senatodan
oluşan bu yapı ada basınına, dünyadaki en eski meclis olduğunu iddia ediyor.
Tynwald, ülkeyi yöneten Bakanlar Kurulu’nu seçer. Bakanlar kuruluna “Şef Bakan” denen bir başbakan liderlik eder. Meclisin
çoğu üyesi bağımsızdı. Ancak valinin yetkileri 1900’lerin başından itibaren zamanla azalıp, sonunda sembolik bir hale dönüşmüş
durumda.
Man Adası’nda yaşayan 84 bin kişinin yarısından azı bu adada doğmuş.Mutlaka gidip görülmeli.
* Lort unvanını esasen erkekler alır. Kadınlardaki karşılığı da genellikle “leydi”dir. Ancak bu evrensel bir kural değildir. Mann Lordu ya da Lort unvanlı kadın belediye başkanları buna örnektir.

The following two tabs change content below.

Gündem

Latest posts by Gündem (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up