İçeriğe geç

İnsanların Çok Geç Öğrendiği Gerçekler

Kimi insan kendi hatalarından ders çıkarır, kimisi de başkalarının önerilerini göz önünde bulundurur. Ama bazı şeyleri öğrenmenin kolay bir yanı yoktur. Bize her ne kadar “şunu şöyle yap” deseler de veya bir işin nasıl daha iyi olabileceği hakkında vaazlar verseler de kendi başımıza gelmeden tam olarak idrak edemeyeceğimiz şeyler var.

Çok basit gibi görünen şeyler üstelik. Ama anlamamız uzun sürüyor. İşte bunlar neler derseniz size madde madde paylaştım.

  1. “Sevdiğin iş”i yapmak çok zordur.

Yaparsın, yapamazsın değil. Hem de çok iyi yaparsın belki de. Ama diğer insanlardan en az üç kat daha fazla çabalaman gerekir. Çünkü istediğin işe ulaşmak, istediğin işte çalışmak bir hak değil bir ayrıcalıktır. Ayrıcalıklara ulaşmak zaman ve emek gerektirir. Hadi bir örnek verelim.

Diyelim ki Boğaziçi üniversitesinde Psikoloji okumak istiyorsun.

  • Üniversite sınavı için çalışman gerek.
  • Psikoloji bölümü için ayrıca çalışman gerek zira puanlar yüksek.
  • Boğaziçi için daha daha çalışman gerek.

Üç eder.

2. Öfkenin altında her zaman korku vardır.

Yoda’ nın lafı aslında bu biraz da. Ne der Yoda?

“Korku öfkeyi, öfke nefreti, nefret de ızdırabı getirir.”

Uzun bir zaman boyunca sahip olduğumuz o korkular bizi öfkeye yönlendiriyor. Kaybetme korkusu özellikle insanda nelere yol açar tarif bile edilmez. Korkular içimizde yuva yapınca sonu hiçbir zaman iyi olmuyor ne yazık ki.

3. Günlük alışkanlıklarımız geleceğimizi belirler.

Dünyadaki en basit söylemdir bu. Ama anlaması uzun sürer. Yaptığımız o ufak tefek ve önemsemediğimiz hareketler bizi aslında ileride nasıl bir insan olacağımız hakkında gaipten gelen ipuçlarıdır.

Ve genelde bir insan değişmek istediği zaman bu ufak tefek şeylerden başlıyor genelde dikkat ederseniz. Zayıflamak isteyen insan bir adım daha fazla atıyor, bir şey öğrenmek isteyen insan dikkatini bir dakika da olsa ona yönlendiriyor vesaire.

Ama değişmesi en zor şey işte o ufak tefek olan şeyler. Çünkü önemsemiyoruz. Oysa dünyalar kadar fark ediyor.

4. Çok çalışmak her zaman mutluluk getirmez.

Bazen bütün dertlerimizden çok çalışarak elde edeceğimiz bir başarı sayesinde kurtulacağımızı düşünürüz. Bazen de bu iş için koyacağımız emeğin ve çalışmanın tek başına bize yeteceğini düşünürüz. Çünkü bizi hep öyle yönlendirirler. Sıkı çalışma insanı disiplinli yapar, disiplinli insan duygularına yenik düşmez.

Ama öyle değil. Bazen yaptığımız onca iş, çalışmalarımız ve koyduğumuz emekler bizi mutlu etmez. Sonucu belki rahatlatır, orasını bilemem. Ama geçtiğimiz o acılı yollar sonunda hiçbir şey olmamışçasına yaşamak mümkün değil.

Hani derler ya seneler sonra güleceksin bu olanlara. Hayır. Gülmeyeceksin. Çünkü kimse kendi çektiği acılara gülmez. Bazen üzüntüler, sıkıntılar ve kırgınlıklar baki kalır. Buna alışmak gerek.

5. Bir işi başarmak için o işte zorlanmamak gerekir.

İşte beni benden alan bir başka olay. Hani biz o kadar çabalıyoruz ya bazı işler olsun diye. Bazen bir okula girmek, bazen istediğin işe sahip olmak… Yırtınıyoruz deyim yerindeyse.

Sonra adamın biri geliyor çaat diye bizim yaşadığımız sıkıntıların hiçbirini yaşamadan kolayca ve aslında hak ederek öne geçiyor. Dünyada böyle o kadar çok olay var ki…

Bir çevreye girmek için zorlarsın kendini. Adamın biri rahattır, şans ondan yana gitmiştir çok kolay girmiştir o çevreye mesela. O çevre seni zorlama bulacak ama o adamı çok sevecektir mesela.

Hiçbir okul puanı ucu ucuna yeten öğrencilerden çok büyük beklentilere girmez, onları umursamaz. Ama ülke birincilerine para yağdırırlar gitsinler diye o üniversiteye.

Buna en kısa sürede alışmak lazım. Kendimizi sıkmamak için, moralimizi bozmamak için. Çünkü moralimiz bozulunca da o kişilerden geri kalacağız. Başımız dik, moralimiz yerinde olmalı bir işe atılırken.

Bir şeyi başarmak için hayatı kendimize zehir ediyorsak kısacası, baştan kaybetmişizdir.

Esas öğrenmemiz gereken tek bir ders var o da canımızı sıkmamak. İşte o dünyadaki en zor ders.

The following two tabs change content below.

fancykicks

Latest posts by fancykicks (see all)

Bir Cevap Yazın

Scroll Up