İçeriğe geç

Tarihi İnkaya Çınarı

Dallarının her biri, nice hemcinsinin gövdesi kadar.Dakikalarca yürüseniz bile,yine onun gölgesinde geziniyor,nereye oturursanız oturun onun gölgesinde dinleniyorsunuz. Uludağ’ın eteğinde Uludağ gibi gösterişli tarihi bir çınar.Torundan dedeye hikayelerde yer alan çınarın çay bahçesinde, çayın tadı da başka.

Anlatılara göre,harman yeri olarak kullanılan alana gölgelik yapılması için dikilmiş.Kayalık olan arazinin iç bölümündeki su sızıntılarından sürekli beslenen çınar, günümüze sağlıklı bir şekilde ulaşmış.Tarihi çınarın altında restoran,çay bahçesi,hediyelik eşya dükkanları, meyve,sebze stantları bulunuyor.

Yeşilin her tonuna sahip bu ulu çınar,gökyüzüne uzandığı her santimde topraktan güç almış.Ziyaret ettiğinizde başınızı kaldırmanız gerekecek.Eteklerinin boş olduğu görülmemiştir.Bunlar yıllar yılı saygı görmesinin sonuçları.Tüm ilde ”Ulu çınar” olarak anılmaktadır.

Türkiye’nin en yaşlı ağaclarından olan inkaya çınarının boyu 40 metreye yakınken,gövdesi 10 metreye yakın.Dallarının kalınlığı ise 4 metreyi buluyor.610 yaşındaki bu çınar,Bursa şehri içinde mutlaka listeye eklenmesi gereken yerlerden.

 

 

The following two tabs change content below.

Bir Cevap Yazın

Scroll Up