İçeriğe geç

Stephen King, hem büyük bir merak hem de endişeyle beklenen Kara Kule filmi için çarpıcı bir yorumda bulundu.

dark_tower-movie-ust-800x425Korku edebiyatının yaşayan en büyük ustalarından Stephen King’in ünlü eseri Kara Kule‘nin sinema uyarlamasına kavuşmamıza artık sadece birkaç aylık bir zaman dilimi kaldı. Çok uzun bir süre boyunca sürüncemede kalan, daha sonrasında Sony tarafından yeşil ışık yakılan filmle ilgili bugüne dek çıkan tüm haberler bizi hem büyük heyecanlara gark etti hem de içimize endişe tohumları serpti. Özellikle de başrol oyuncularının seçimiyle… Çünkü sarı saçlı, mavi gözlü Roland Deschain karakterini siyahi üstat Idris Elba oynuyor. Her ne kadar oyunculuğuna söyleyecek lafımız olmasa da beyaz bir karakteri siyah bir aktörün oynaması ister istemez çoğumuzu üzdü. Hayallerimizdeki Roland imajına ters düştü demek daha doğru olur ya da. İşe bakın ki birazcık makyajla pekâlâ Roland’ı çok başarılı bir şekilde canlandırabilecek olan Matthew McConaughey‘i ise Siyahlı Adam olarak izleyeceğiz. Sanki yönetmen rolleri ters kişilere vermiş gibi duruyor, değil mi?

Neyse ki geçen sene Stephen King hayranlarına ufak bir ipucu vermiş ve filmin aslında kitabın birebir uyarlaması olmayabileceğini, tam aksine devamını, hatta olay örgüsünün sonunu konu alabileceğini çıtlatmıştı. Bu az da olsa yüreklere su serpmiş ve merak kat sayımızı bir tık arttırmıştı. Şimdiyse, filmin vizyona girmesine 2 ay kala gelen taze haberlerse bu durumu doğrular nitelikte.

Yönetmen Nikolaj Arcel, IGN‘ye verdiği bir röportajda filmin kitapların direkt uyarlaması değil, tam aksine devamı olduğunu resmen doğruladı. Yani kısır bir döngüde sıkışıp kalan Silahşor’un son macerasını izleyeceğimiz, Idris Elba’nın da kahramanımızın farklı bir versiyonu olduğu artık kesinleşti. Arcel, filmin senaryolaştırılması sırasında King‘in kendilerine sık sık tavsiyeler verdiğini ve karakterin özünden uzaklaştığı yerlerde kendilerini düzelttiğini de belirtmiş. King, filmin tamamlanmış hâlini izledikten sonraysa yönetmene aynen şu cümleleri sarf etmiş:

“Bu tam olarak benim kitabım değil ama ruhu ve tonu çok benziyor. Ve bundan dolayı mutluyum.”

Kara Kule filmi küçük bir ertelemeyle yurt dışında 4 Ağustos‘ta vizyona girecek.

İhsan Tatari

The following two tabs change content below.

editör

Samet Ülgen u.ü inşaat müh.öğrenciyim. Koyu gs'liyim ve burcum yay.Burcumun özelliklerini taşıyorum ilaveten hergün gazete okuyan,yazan,çizen, boş vakte tahammül edemeyen biriyim 🙂

Latest posts by editör (see all)

Bir Cevap Yazın

简体中文 简体中文 Nederlands Nederlands English English Français Français Deutsch Deutsch Italiano Italiano Português Português Русский Русский Español Español Türkçe Türkçe
Scroll Up